Eluks Vajalik Miniponile

Selleks, et teid omalt poolt aidata, oleme koostanud lühikese kokkuvõtte, kus on välja toodud peamine, mis tagab minponile hea elukvaliteedi.

Sööt:

  • Kvaliteetne Hein: Miniponi peamine toit on kvaliteetne hein. Hein peab olema vastava kooslusega, hallituse- ja tolmuvaba. See on aluseks probleemivabale seedimisele, toitainete omastamisele ning teiste terviseprobleemide mitte tekkimisele (näiteks tolmnevat/hallitavat heina söötes on kaasuvaks respiratoorsed probleemid).
  • Puhas Vesi: Juurdepääs puhtale joogiveele. Vesi on elutähtis, aidates organismi hoida hüdreerituna ja toetades üldist tervist. Veeanumad tuleks regulaarselt puhastada, et vältida saasteainete ja bakterite kogunemist.
  • Sool: Lakukivi või lahtine sool peab olema vabalt kättesaadav. Sool  toetab üleüldist kehafunktsiooni, sealhulgas ainete imendumist ja vedelikutasakaalu.
  • NB! Miniponidel ei ole vaja sööta lisasöötasid ( kaer, müsli, suurtes kogustes süsivesikuterohkeid maiustusi nagu näiteks suhkur jm). Maiustusteks on soovitav anda pigem porgandeid või leiba.

Üldine Hooldus:

  • Piisav Liikumine ja Väljas Viibimine: On tähtis, et miniponid saaksid iga päev piisavalt liikuda ja värskes õhus viibida. Aktiivsus ja loomulik keskkond aitavad kaasa füüsilisele ja vaimsele heaolule. Seda pärssides on nii tervise- , kui vaimseteprobleemide tekkimine kiire.
  • Varjualune Välitingimustes: Kui miniponi  elab 24/7 väljas, peab tal olema juurdepääs varjualusele, mis kaitseb teda vihma, tuule, liigse päikese ja muude halbade ilmastikutingimuste eest.
  • Regulaarne Puhastamine: Miniponide karvkatte ja kapjade eest hoolitsemine on oluline osa üldisest hooldusest. Harjata tuleb regulaarselt, jalgade puhtana hoidmine  (eriti kevadel ja sügisel), soojemal perioodil shampooni ja svammiga pesemine. Saba ja laka kammimiseks on soovitatav kasutada balsamit, mis aitab vältida pusasid ja muudab karva läikivaks.
  • Kaitse Putukate ja Ilmastiku Eest: Väljas viibides on putukateki kasutamine vajalik kaitsmaitsmaks putukate eest. Putukad võivad tekitada erinevaid nahaprobleeme ja põletikke. Talve- ja vihmatekid on soovitavad (eriti 24/7 väljas pidamise korral). Need tekid kaitsevad sademete ja tuulte eest. Sademetest märgunud karvkate, külm tuul võivad põhjustada haigestumist ( näiteks kopsupõletik).
  • Aja Veetmine: Leidke igapäevaselt aega miniponiga tegelemiseks - olgu selleks siis harjamine, ratsutamine või lihtsalt koos aja veetmine. See mitte ainult ei tugevda teie vahelist sidet, vaid aitab tagada ka üldise heaolu.

Kapjade Hooldus:

  • Värkimine: 
    Regulaarne värkimine, on möödapääsmatu!  Värkimise sagedus võib sõltuda mitmetest teguritest -  liikumisest, elukeskkonnast, sööda kvaliteedist  jm – üldiselt jääb värkimise vahemik 8-12 nädala vahele. Kapju värgib professionaalne sepp, kes aitab jälgida, et kabjad oleks korrektselt ja õigeaegselt hooldatud.

Veterinaaria:

  • Regulaarne Veterinaarkontroll: Oluline on tesotada vähemalt kord aastas veterinaarkontrolli. See aitab tagada miniponi hea tervise ja tuvastada võimalikud probleemid varases staadiumis.
  • Parasiiditõrje: Parasiiditõrjet tuleb teha kaks korda aastas. Teie veterinaar aitab seda õigeaegselt teha.
  • Hammaste Hooldus: Regulaarne hammaste kontrolli ja hooldust kord aastas. Mitteregulaarne hammastehooldus toob enamasti kaasa hulk terviseprobleeme ( valulikust söömisest tulenev kaalulangus, meeleolumuutus, põletikud jm)
  • Vaktsineerimine: Vaktsineerimine kord aastas (gripp+teetanus).
  • Tervise Jälgimine: Kui märkate oma miniponis mis tahes tervisliku seisundi muutusi - olgu need käitumises, söögiisus või üldises heaolus, on oluline viivitamatult võtta ühendust veterinaariga!!!  Varajane märkamine ja tegutsemine on oluline, et saada vajalik abi kiirelt!

Varustus:

  • Päitsed ja nöör: Miniponil peaksid olema korralikud päitsed ja nöör (koplisse viimiseks/transpordiks/sepa ja vetrinaari tarbeks). Boksis olles ei tohi päitseid pähe jätta!
  • Ratsutamisvarustus: Kui plaanite miniponi kasutada laste jalutamiseks või ratsutamiseks, on vajalik korrektselt sobitatud ratsutamisvarustus. Sobilik varustus aitab vältida vigastusi nii ponil kui ratsutajal.

Varustuse Soetamine

Soovitame ühendust võtta otse varustuse edasimüüjatega, et leida sobivaimad tooted. Sobivad tooteid ei pruugi alati kodulehel väljas olla.

Kui Teil tekib jooksvalt küsimusi miniponide ja nende heaolu kohta, võtke julgelt ühendust ja vastame nii hästi, kui oskame :)